با سلام. من دانشجوی کارشناسی ارشد ریاضی کاربردی گرایش کنترل بهینه هستم که پایان نامه من در مورد آلودگی هوا و هواشناسی است. من از یکی از سایتهای خارجی فایلهایی در مورد آخرین ورژن WRF دریافت کردم اما چون تازه در مرحله شروع آشنایی با این نرم افزار هستم، احساس میکنم فایلی حاوی نصب ندارد و فایلها شبیه کد هستند. البته بسیار شبیه لینکهایی است که شما قرار داده اید. فایلهای من شامل WPS, WRFDA, WRFV3 , WRFV3-Chem هستند که همگی از ورژن 3.6.1 می باشند.میخواستم از شما در مورد نحوه کار WRF راهنمایی بگیرم. آیا یک نرم افزار است که باید نصب شود؟ اگر هست Setup آن از کدام سایت قابل دریافت است؟ نحوه کار چگونه است؟ ممنون میشوم اگر راهنمایی کنید.

چهارشنبه, 21/01/2015 - 01:15
تصویر moje.am

سلام

 مدل wrf در واقع یک کد به زبان فرترن است که تنها در محیط لینوکس قابل نصب و اجرا می‌باشد. لذا تمام پیش فرضهای خود از فضای گرافیکی ویندوز را باید کنار بگذارید و به محیط خط فرمان (command-line) لینوکس وارد شوید. اگرچه اینجا هم واسط گرافیکی کابر وجود دارد اما در اجرای مدل هیچ قسمتی برای کلیک با موس وجود ندارد. نصب و اجرای آن تنها از طریق نوشتن دستورهایی در خط فرمان (یا ترمینال) انجام شده و چیزی به اسم setup ندارد بلکه در واقع یک سری کد است که کامپایل می‌شود.

از آنجا که نصب برنامه با توجه به کتابخانه‌های سازگار مورد نیازش کار دشواری است، در اینجا مدل بر روی سیستم عامل 32 بیتی لینوکس کامپایل شده و برای استفاده قرار داده گرفته است، بنابراین نیاز به  setup که شما به دنبال آن هستید وجود ندارد. این بسته بر روی هر توزیع سیستم عامل لینوکس با معماری 32 بیتی قابل اجراست و تنها داشتن کتابخانه‌های gfortran و netcdf کفایت می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با چگونگی اجرای قسمتهای مختلف مدل به این آدرس مراجعه کنید:

http://starnix.ir/documents/meteo

موفق باشید

تصویر Majid Aligoli

با سلام

ممنون از راهنمایی شما

برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .