سلام،وقتتون به خیر

من روی سرور، اوبونتو نصب کردم اما در صفحه ی انتخاب سیستم عامل پس از روشن شدن دستگاه،فقط اوبونتو و ویندوز قبلی که destroyed هم شده را میاره،چه کاری باید انجام داد که قبلی ها کلاً حذف شده و اوبونتوی جدید را بیاورد؟

ش., 05/05/2018 - 00:53
تصویر nixmd

سلام

وقتی اوبونتو نصب میکنید، خودش به طور خودکار باید بره و بوت لودر خودش رو نصب کنه

حالا این که چرا بوت لودر نصب نشده یا هرچی، مهم نیست. در صورتی که اوبونتو به درستی نصب شده باشه میشه اون رو توی بوت لود پیدا کرد فعلا همین اوبونتویی که دارید رو راه اندازی کنید. ترمینال رو توی اون باز کنید این دستور رو بزنید:

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

این میاد تمام سیستم عامل های موجود توی کامپیوتر رو پیدا میکنه و به لیست گراب اضافه میکنه

بعد از اون کامپیوتر رو رسیت کنید و توی لیست بوت لودر بررسی کنید اوبونتو جدید نصب شده هستش یا نه. اگه بود که نصب شده. اگه نبود احتمالا نصب شما به مشکل مواجه شده بوده. باید دوباره نصب کنید.

در صورتی که اوبونتوی جدید رو توی لیست پیدا کردید اون رو بوت کنید و واردش بشید و دستور های زیر رو وارد کنید:

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
sudo grub-install /dev/sda

بعد از اون میتونید اوبونتوی قدیمی رو با خیال راحت پاک کنید.

تصویر masoumeh9429

ممنون از پاسخ گوییتون ، منتها مسئله ای که وجود داره اینه که نمیشه وارد اوبونتوی قبلی شد، روی اوبونتو، user و password هست که نمیدونیم چیه

تصویر nixmd

توی بوت لودر، برید روی اوبونتو قدیمی که رمزش رو نمیدونید و کلید e رو از روی کیبورد فشار بدید. صفحه دیگه ای باز میشه که میتونید توش یه سری تنظیمات رو بنویسید. برید روی خطی که مشابه اینه:

linux   /boot/vmlinuz-linux root=UUID=a16dd2ef-155b-4372-9673-3bf5ffcac8cf rw quiet

و بعد از اون ته همین خط این رو اضافه کنید:

init=/bin/bash

تهش بشه این شکلی مثلا:

linux   /boot/vmlinuz-linux root=UUID=a16dd2ef-155b-4372-9673-3bf5ffcac8cf rw  quiet init=/bin/bash

توجه کنید که مقدار root یا چیز های دیگه که اینجا نوشته شده برای مثال هست، مورد شما متفاوت خواهد بود. پس این چیزی که اینجا نوشته شده فقط مثاله که بدونید دنبال چی باید بگردید. شما فقط init=/bin/bash رو ته این خط اضافه کنید. و البته مطمئن شوید rw توی خط وجود داشته باشد. اگر به جای rw نوشته بود ro ، حتما اون رو به rw تغییر بدید. یا اگر اصلا نه ro بود و نه rw شما خودتون یه rw بنویسید. توجه کنید که دستور ها حساس به کوچک و بزرگ بودن حروف هستن. پس اون ها رو همینطوری که نوشته شده بنویسید.

بعد از این که تغییرات رو انجام دادید، کلید های Ctrl+x رو فشار دهید تا بوت انجام شود. اگر همه چیز به درستی انجام شده باشد، خط فرمان بالا میاد. میتونید دستور هایی که در بالا برای تنظیم گراب گفته شده بود رو وارد کنید.(در این حالت دیگر نیازی به وارد کردن sudo هم نیست)

تصویر masoumeh9429

ممنون،لطف کردید،امتحان می کنم،ان شاءالله که درست بشه

 

برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .