با عرض سلام

ببخشید من این سایت رو برای دانلود داده ها با فرمت GRIB برای کار با WPS پیدا کردم:

http://data-portal.ecmwf.int/data/d/interim_full_daily

منتهی چند تا سوال دارم:

۱) چون داده ها به صورت روزانه وجود ندارن آیا برای یک پیشبینی کوتاه مدت باید تمام ساعات رو دریافت کنم؟

۲) select setap که در قسمت داده های مربوط به سطح وجود داره چیرو نشون میده؟ وباید کدوم گزینرو انتخاب کنم؟

۳) از اونجایی که حجم کل پارامترها بسیار بسیار زیاده من باید کدوم پارامترها رو دانلود کنم؟

ممنون از کمکتون

جمعه, 27/12/2013 - 22:40
تصویر moje.am

سلام.

پیشنهاد من برای دریافت داده‌های مورد نیاز برای اجرای مدل WRF همون داده‌هایی هست که سایت ucar (که مدل رو پشیبانی میکنه) به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده. http://www.mmm.ucar.edu/wrf/users/download/free_data.html این داده‌ها، خروجی مدل‌های جهانی gfs هست و تمام آنچه که wps برای اجرا نیاز داره رو شامل میشه.

می‌دونید که داده‌ها، شرایط اولیه و مرزی رو برای انتگرال گیری مدل فراهم می‌کنند و معمولا 6 ساعته هستند. بعد از هر 6 ساعت، مدل خروجی خودش رو با این داده‌ها اصلاح می‌کنه وگرنه بعد از مدتی ناپایدار شده و از واقعیت فاصله می‌گیره. مسأله بعد در نظر گرفتن زمان spin up هست، زمانی که مدل نیاز داره تا به پایداری برسه. این زمان رو معمولا بیش از 12 ساعت اتنخاب می‌کنند. به زبان ساده‌تر یعنی 12 ساعت اول خروجی مدل رو بیخیال میشن. پس لازمه موقع گرفتن داده‌ها، 12 ساعت داده  (یا حتی بیشتر) قبل از زمان مورد نظرتون رو دانلود کنید.

داده‌های ‫مركز اروپايي پيش‌بيني ميان‌مدت هوا (‪ (ECMWF, European Center for Medium-range Weather Forecast‬‬ رو من جایی ندیدم و نخوندم که به عنوان شرایط اولیه برای کار با مدل wrf (یا حتی پیشتر از این برای اجرای MM5) استفاده کنند و معمولا همون میدانی رو که میخوان دانلود می‌کنن و به صورت مستقیم یا پس انجام محاسباتی بر روی اون به کار می‌برن. پس باز هم تاکید می‌کنم از داده‌های ارایه شده توسط سایت ucar استفاده کنید که با استاندارد مدل wrf فراهم شدند.

موفق باشید

تصویر arezu

ممنون

خب من خیلی سعی کردم از اون سایت داده دانلود کنم. اما متاسفانه اصلا نشد. چون باید عضو می شدم وصفحه ی عضویت برام باز نمیشه...

درسته منتهیا من داده ی آزمایشی می خواستم چون هنوز به صورت آزمایشی هم مدل رو ران نکردم در حالی که باید با داده های ایستگاهی کار کنم که کار با اونا رو اصلا بلد نیستم...

بازم ممنون از توضیحات کاملتون

تصویر moje.am

در مورد داده‌های اصلی که باید باهاشون کار کنید بهتره قبل از هر کاری با استادتون مشورت کنید. معمولا میتونند براتون داده مناسب رو تهیه کنند (از طریق دوستانی در خارج از کشور).

اما در مورد داده‌های آزمایشی، فکر می‌کنم اونهارو با مدل بهتون داده باشم. اما اگر داده‌ها رو ندارید می‌تونید از لینک زیر بگیرید. حجمش حدودا 50 مگابایت هست و از نوع FNL هستند اما در اجرای مراحل مدل  فرقی با داده‌های gfs ندارن اصلا. اما واقعا نمیدونم چه جوری میشه داده‌های ایستگاهی رو به خورد مدل داد (واسه همین میگم با استادتون مشورت کنید).

لینک داده‌ها برای اجرای آزمایشی مدل:

http://www.mmm.ucar.edu/wrf/src/data/avn_data.tar.gz

موفق باشید

برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .