برای پخش موسیقی و فیلم در گنو/لینوکس شما نیاز به نصب codec های مورد نیاز برای آن ها را دارید. از آنجا که اکثر فایل های صوتی و تصویری با فرمت های غیر آزاد منتشر می شوند، codec های آن ها به صورت پیش فرض درون توزیع های گنو/لینوکس نصب نیست و شما نمی توانید پس از نصب توزیع خود مستقیما آن ها را پخش کنید (البته برخی توزیع های به طور پیش فرض این codec ها را همراه خود دارند، مانند linux-mint)

نصب codec های چند رسانه ای در فدورا

برای پخش موسیقی و فیلم در فدورا شما باید کدک های غیر آزاد مورد نیاز آن از جمله MPEG و MP3 را نصب کنید. برای این کار ابتدا باید مخازن RPM Fusion را با دستور زیر به توزیع خود اضافه کنید:

su -c 'yum localinstall --nogpgcheck http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm 
http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm'

توجه کنید پس از دستور بالا باید پسورد root را وارد کنید.

پس از اتمام فرایند بالا، برای نصب کدک ها دستور زیر را وارد کنید:

su -c 'yum -y install gstreamer gstreamer-ffmpeg gstreamer-plugins-bad gstreamer-plugins-bad-free gstreamer-plugins-bad-nonfree gstreamer-plugins-base gstreamer-plugins-good gstreamer-plugins-ugly gstreamer-plugin-crystalhd gstreamer1-plugins-bad-freeworld gstreamer1-plugins-bad-free gstreamer1-plugins-good gstreamer1-libav ffmpeg'

و سپس پسورد root

برای player مناسب نصب دو نرم افزار smplayer و vlc شمارا کفایت میکنید. برای این کار دستور

su -c 'yum -y install vlc smplayer'

را وارد کنید و سپس پسورد root

نصب codec های چند رسانه ای در اوبونتو

برای نصب کدک های مورد نیاز در اوبونتو شما عملا نیاز به انجام کار خاصی نیستید. چرا که هر موقع نیاز به نصب کدکی شود، سیستم به صورت خودکار به شما هشدار لازم را می دهد و از شما اجازه می خواهد کدک مورد نیاز را از اینترنت دریافت و نصب کند. همچنین اگر تمایل داشتید، در فرایند نصب اوبونتو میتوانستید گزینه نصب کدک های غیر آزاد را تیک بزنید تا همگی یک جا در فرایند نصب سیستم نصب شوند. ولی اگر در حال حاضر تمایل دارید تمامی کدک ها را یک جا نصب کنید می توانید دستور زیر را در ترمینال وارد کنید:

sudo apt-get update && sudo apt-get -y install ubuntu-restricted-extras

و سپس پسورد خود را وارد کنید و منتظر بمانید تا مخازن نرم افزاریتان به روز شود و  تمامی کدک ها به همراه flash player یک جا نصب شوند.

برای player مناسب، نصب نرم افزار smplayer و vlc شمارا کفایت میکنید. برای این کار دستور

sudo apt-get -y install vlc smplayer

و سپس پسورد خود (در صورت نیاز) وارد کنید.

پاسخ‌ها

تصویر لیدا

ممنون از سایت مفید شما